Nowy rok – nowe zasady rozliczania podatku od towarów i usług.

Zmiany stawek

Od 01. 04. tego roku zaczną obowiązywać wyższe stawki VAT. Do Skarbu Państwa zapłacimy więcej kupując między innymi wyroby rzemiosła artystycznego czy ludowego, oraz nabywając kawę, herbatę lub też bilety do kina. Do tej pory wymienione produkty objęte były 8 procentową stawką VAT, po przekształceniu będzie to aż 23 procent.

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Od tego roku wchodzi także w życie metoda kasowa dla małego podatnika. Zasada ta dotyczy firm (przedsiębiorstw, działalności jednoosobowych, spółek), które rozliczając PIT 2012 wykazały, że wartość dystrybucji nie przekroczyła w 2012 roku równowartości 1,2 mln Euro. Kolejna zmiana obejmuje płacony podatek za wystawioną fakturę. Do tej pory przedsiębiorca musiał zapłacić podatek natychmiast po wystawieniu faktury, w chwili obecnej uczyni to dopiero po wpłacie należności od kupującego, niemniej jednak nie dłużej niż 180 dni od daty zakupu. Co natomiast może uczynić przedsiębiorca, którego kupujący zwleka z uregulowaniem należności? Jeżeli już dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub nie jest podczas likwidacji wierzytelność ma prawo zostać uznana za nieściągalną już po 150 dniach. Daje to możliwość dokonania wierzycielowi korekty wystawionej faktury i zniwelowania należnego podatku. Wierzyciel ma prawo jej dokonać po upływie ustawowego okresu, pod warunkiem że zawiadomi o tym organ podatkowy.

Paragon przez pięć lat.

Kolejna zmiana tyczy się obowiązku przechowywania kopii wystawianych paragonów poprzez pięć lat. Do tej pory obowiązywały zaledwie dwa lata. Obowiązek ten tyczy się przedsiębiorców, których roczne profity są wyższe niż 20 tys. PLN.

Brak odliczenie VAT dla aut z kratką

Żeby skorzystać z odliczenia VAT, niezbędne jest spełnienie trzech warunków.
• Pierwszym z nich jest na pewno powiązanie wydatków na używanie takiego pojazdu z działalnością firmy.
• Drugim jest posiadanie dokumentacji, która potwierdzi, że auto to naprawdę to pick-up o dopuszczalnej masie pełnej poniżej 3,5 tony.
• Trzecim jest otwarta część do przewozu ładunków, w którą musi być wyposażone nadwozie.

Ministerstwo Finansów od nowego roku ma wyjść z inicjatywą wprowadzenia jednolitych zasad odliczania VAT-u od aut osobowych i samochodów o dopuszczalnej masie pełnej do 3,5 t, a ponadto paliw i innych wydatków eksploatacyjnych dotyczącej tych pojazdów. Zmiany mają teoretycznie zlikwidować odmienne traktowanie samochodów osobowych i samochodów z tzw. kratką. O ile więc przedsiębiorcy mają zamiar skorzystać z odliczenia, to aktualnie jest wspaniały moment.